ایران نایب قهرمان کشتی فرنگی 2023 جهان شد
1402/07/02-22:07
386
پایگاه خبری اخبار کشتی ایران
عزیزاله اطاعتی
دسته بندی خبر : یادداشت کشتی فرنگی

ایران نایب قهرمان کشتی فرنگی 2023 جهان شد

1 مدال طلا، 1 نقره و 3 مدال برنز دستاورد فرنگی کاران ایران

رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی 2023 جهان دقایقی پیش در شهر بلگراد صربستان در حالی به پایان رسید که تیم ایران با کسب یک مدال طلا ، یک نقره ، 3 برنز و 102 امتیاز پس از جمهوری آذربایجان روی سکوی دوم ایستاد و تیم ترکیه هم سوم شد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار کشتی ایران www.iwn.ir و به نقل از فدراسیون کشتی ، در این رقابت ها امین میرزازاده در وزن 130 کیلوگرم به مدال طلا دست یافت ، علیرضا مهمدی در وزن 82 کیلوگرم به مدال نقره رسیذ و پویا دادمرز در وزن 55 کیلوگرم، محمدرضا گرایی در وزن 67 کیلوگرم و محمدهادی ساروی در وزن 97 کیلوگرم صاحب مدال برنز شدند.

در کنار این مدال ها تیم ایران موفق شد در 4 وزن 60 ، 67 ، 97 و 130 کیلوگرم سهمیه المپیک 2024 پاریس را کسب کند.

گفتنی است فرنگی کاران سال گذشته در حهانی 2022 با کسب 2 مدال نقره و 1 مدال برنز چهارم شده بودند.

نتایج نمایندگان کشورمان در این مسابقات به شرح زیر است:

در وزن 55 کیلوگرم پویا دادمرز پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 8 بر صفر سابولس لوسونس از صربستان را با نتیجه 8 بر صفر از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد، در این مرحله مقابل آدم اوزون قهرمان اروپا از ترکیه را با نتیجه 3 بر صفر شکست داد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

دادمرز در این دیدار در یک کشتی نزدیک با نتیجه 3 بر 2 مغلوب با الدانیز عزیزلی قهرمان جهان از آذربایجان شد و به دیدار رده بندی رفت که توانست با پیروزی 6 بر 3 مقابل مارلان موخاشیف از قزاقستان به مدال برنز دست یافت .

در وزن 60 کیلوگرم مهدی محسن نژاد پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 7 بر صفر الدار حافظ اف از آمریکا را مغلوب کرد، در دور بعد با نتیجه 4 بر 2 سئونگ هاک کیم از کره جنوبی را شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد، در این مرحله مقابل کریستوفر کرایمر از آلمان با نتیجه 7 بر صفر پیروز شد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

وی در این مرحله در یک دیدار نزدیک با نتیجه 4 بر 3 مغلوب ژولومان شارشنبکوف قهرمان جهان از قرقیزستان شد و به دیدار رده بندی رفت. وی در این دیدار با نتیجه 3 بر 3 مغلوب اسلام جان بهرام اف از ازبکستان شد و در جایگاه پنجم ایستاد.

محسن نژاد برای کسب مدال المپیک به مصاف گئورگ غریبیان دیگر نفر پنجم این وزن رفت و با نتیجه 7 بر صفر موفق شد این حریف را شکست دهد و سهمیه المپیک پاریس را کسب کند.

در وزن 63 کیلوگرم ایمان محمدی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 12 بر 2 مغلوب گئورگی تیبیلوف از صربستان شد و با توجه به شکست حریفش در مرحله نیمه نهایی، نماینده کشورمان از دور رقابت ها کنار رفت.

در وزن 67 کیلوگرم محمدرضا گرایی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 6 بر 3 ابرار آتابایف قهرمان آسیا از ازبکستان را مغلوب کرد و راهی مرحله یک هشتم نهایی شد، در این مرحله با نتیجه 11 بر 10 کیوتارو سوگابه از ژاپن را شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

گرایی در این مرحله با نتیجه 10 بر صفر مغلوب جعفراف از آذربایجان شد و با توجه به حضور حریفش در دیدار فینال، به گروه بازنده ها رفت، در این گروه با نتیجه 6 بر 5 از سد کریستین وانزا از مجارستان گذشت و به دیدار رده بندی راه یاف.

گرایی در این دیدار با نتیجه 8 بر صفر و 3 اخطاره شدن حریف مقابل اسلاویک گالستیان از ارمنستان به پیروزی رسید و صاحب مدال برنز شد و سهمیه المپیک را نیز کسب کرد.

در وزن 72 کیلوگرم سید دانیال سهرابی در دور نخست با نتیجه 10 بر 2 آرتور پولیتایف از اوکراین را از پیش رو برداشت، در دور بعد در یک کشتی برابر با نتیجه 7 بر 7 و به دلیل امتیاز درشت کمتر مغلوب علی ارسلان قهرمان جهان از صربستان شد و با توجه به شکست ارسلان در دور بعد، از دور رقابت ها کنار رفت.


در وزن 77 کیلوگرم محمدعلی گرایی در دور اول با  نتیجه 2 بر صفر آدلت تیولیوبایف از روسیه را مغلوب کرد، در دور دوم با نتیجه 5 بر 5 مغلوب نائو کوزاکا از ژاپن شد و با توجه به شکست این کشتی گیر ژاپنی مقابل محموداف قهرمان جهان از قرقیزستان در مرحله نیمه نهایی، از دور رقابت ها کنار رفت.

در وزن 82 کیلوگرم علیرضا مهمدی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 8 بر صفر کوواسویچ از صربستان را مغلوب کرد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت، در این مرحله مقابل یاروسلاو فیلچاکوف دارنده مدال برنز جهان از اوکراین با نتیجه 4 بر 1 به برتری دست یافت و راهی مرحله نیمه نهایی شد.

مهمدی در این دیدار با نتیجه 5 بر 1 میهایل برادو از مولادوی را شکست داد و به دیدار فینال راه یافت. وی در این دیدار در یک کشتی نزدیک با نتیجه 2 بر 1 مغلوب رفیق حسین اف قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آذربایجان شد و به مدال نقره رسید.

در وزن 87 کیلوگرم ناصر علیزاده پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 6 بر 4 مقابل الیاس پاگکالیدیس از یونان به پیروزی رسید، در دور بعد مقابل آرکادیوس کولینیچ دارنده مدال برنز جهان از لهستان با نتیجه 4 بر 4 به پیروزی رسید و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

وی در این مرحله با نتیجه 9 بر 4 مغلوب نورسلطان تورسینوف از قزاقستان شد و با توجه به شکست این کشتی گیر در مرحله نیمه نهایی، علیزاده حذف شد.

در وزن 97 کیلوگرم محمدهادی ساروی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 3 بر 1 مارکوس راگینگر از اتریش را شکست داد، در دور سوم با نتیجه 7 بر 1 جرارد کورنیزاک از لهستان را از پیش رو برداشت و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت، در این مرحله با نتیجه 4 بر 1 فلیکس بالدوف از نروژ را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. ساروی در این مرحله با نتیجه 3 بر  صفر مغلوب گابریل روسیلو کیندلان از کوبا شد و به دیدار رده بندی رفت.

وی در این دیدار با نتیجه 4 بر 1 مقابل ابوبکر خاسلاخانوف از بلاروس به برتری دست یافت و ضمن کسب سهمیه المپیک پاریس، صاحب مدال برنز شد.

در وزن 130 کیلوگرم امین میرزازاده در دور نخست با نتیجه 9 بر صفر ادوارد سوقومونیان از برزیل را شکست داد، در دور دوم با نتیجه 2 بر 1 میخایلو ویشنویتسکی از اوکراین را از پیش رو برداشت و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت، در این مرحله با نتیجه 1 بر 1 روماس فریدریکاس از لیتوانی را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

میرزازاده در این مرحله برابر اوسکار پینو هیندس دارنده مدال های نقره و برنز جهان از کوبا با نتیجه 1 بر 1 به برتری دست یافت و راهی دیدار فینال شد.

وی در این دیدار رضا کایالپ قهرمان چندین دوره جهان و دارنده مدال های نقره و برنز المپیک از ترکیه را در یک کشتی سخت و نفسگیر با نتیجه 2 بر 2 شکست داد و به مدال طلا دست یافت و سهمیه المپیک پاریس را نیز بدست آورد.

رده بندی انفرادی و تیمی این مسابقات به شرح زیر است:

55 کیلوگرم: 1- الدانیز عزیزلی (آذربایجان) 2- نوگزاری تسورتسومیا (گرجستان) 3- پویا دادمرز (ایران) و جسوربک اورتیبکوف (ازبکستان) 5- مارلان موکاشیف (قزاقستان) و آرتیوم دلیانو (مولداوی).

60 کیلوگرم: 1- ژولومان شارشنبکوف (قرقیزستان) 2 – کنیچیرو فومیتا (ژاپن) 3- اسلام جان بهرام اف (ازبکستان) و لی گیو کائو (چین) 5- مهدی محسن نژاد (ایران) و گئورگ غریبیان (ارمنستان).

63 کیلوگرم: 1- لری ابولادزه (گرجستان) 2- موراد ممدوف (آذربایجان) 3- گئورگی تیبیلوف (روسیه) و انس باشار (ترکیه) 5- هراچیا پوقوسیان (ارمنستان) و استفان کلمنت (فرانسه) ... 16- ایمان محمدی (ایران).

67 کیلوگرم: 1- لوئیس اورتا سانچز (کوبا) 2- حسرت جعفراف (آذربایجان) 3- محمدرضا گرایی (ایران) و مته نمس (صربستان) و 5- اسلوایک گالستیان (ارمنستان) و آمانتوز اسماعیل اف (قرقیزستان).

72 کیلوگرم: 1- ابراهیم محمد حسن قانم (فرانسه) 2 – روبرت فریتش (لهستان) 3- علی ارسلان (صربستان) و سلجوق جان (ترکیه) 5- شینگو هارادا (ژاپن) و استویان کوباتوف (بلغارستان) ... 10- دانیال سهرابی (ایران).

77 کیلوگرم: 1- آکژول محموداف (قرقیزستان) 2- سانان سلیمان اف (آذربایجان) 3- مالخاز آمویان (ارمستان) و نائو کوزاکا (ژاپن) 5- دمیو ژاداریف (قزاقستان) و آرام واردانیان (ازبکستان) ... 18- محمدعلی گرایی (ایران).

82 کیلوگرم: 1- رفیق حسین اف (آذربایجان) 2- علیرضا مهمدی (ایران) 3- یاروسلاو فیلچاکوف (اوکراین) و آیوس گونیبوف (روسیه)  5- میهایل برادو (مولداوی) و برهان آکبوداک (ترکیه).

87 کیلوگرم: 1- علی جنگیز (ترکیه) 2- داوید لوسونزی (مجارستان) 3- ژان بلنیوک (اوکراین) و سمن نوویکوف (بلغارستان) 5- نورسلطان تورسینوف (قزاقستان) و اسلام عباس اف (آذربایجان).

97 کیلوگرم: 1- گابریل روسیلو کیندلان (کوبا) 2- آرتور الکسانیان (ارمنستان) 3- محمدهادی ساروی (ایران) و آرتور عمراف (چک) 5- ابوبکر خاسلاخانوف (بلاروس) و میندوگاس ونچکایتیس (لیتوانی).

130 کیلوگرم: 1- امین میرزازاده (ایران) 2- رضا کایالپ (ترکیه)  3- عبدالطیف احمد محمد (مصر) و اسکار پینو هنیدس (کوبا) 5- لینگ ژی منگ (چین) و روماس فریدریکاس (لیتوانی).

رده بندی تیمی:

1- آذربایجان 120 امتیاز 2- ایران 102 امتیاز 3- ترکیه 93 امتیاز 4- کوبا 73 امتیاز 5- ارمنستان 65 امتیاز 6- قرقیزستان 60 امتیاز 7- گرجستان 59 امتیاز 8- مجارستان 52 امتیاز 9- ازبکستان 52 امتیاز 10- صربستان 49 امتیاز.

کشتی فرنگی قهرمانی 2023 جهان , امین میرزا زاده , پایگاه خبری اخبار کشتی ایران

 

 

اشتراک گذاری