استاد کیومرث ابوالملوکی یکی از چهره های ماندگان کشتی ایران چشم از جهان فرو بست
2020/07/20-09:07
332
پایگاه خبری اخبار کشتی ایران
عزیزاله اطاعتی

استاد کیومرث ابوالملوکی یکی از چهره های ماندگان کشتی ایران چشم از جهان فرو بست

وی در زمان درگذشت، 97 ساله بود

استاد کیومرث ابوالملوکی، یکی از بنیانگذاران کشتی نوین ایران که در دهه های 50 و 60 بسیاری از بزرگان و مدال آوران بزرگ ایران افتخار شاگردی وی را داشتند، بامداد امروز در سن 97 سالگی چشم از جهان فرو بست و در قطعه نام آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار کشتی ایران www.iwn.ir ابوالملوکی که هیچ گاه نتوانست به عنوان کشتی گیر در رقابت های بین المللی حضور یابد تنها یکبار در سال 1323 قهرمان کشور در وزن دوم در هر دو رشته آزاد و فرنگی شده بود.

وی پس از دوران قهرمانی به کار مربیگری در کشتی نیز پرداخت و شاگردانی نظیر مرحوم علی غفاری را پرورش داد و حتی یکبار در سال 1954 میلادی در رقابت های جهانی توکیو یذکمک استاد فیلی بود که تیم ایران در این رقابت ها توسط توفیق جهانبخت و عباس زندی صاحب 2 مدال طلا و محمدعلی فردین صاحب 1 مدال نقره و در مجموع با 22 امتیاز سوم شد .

استاد ابوالملوکی علاوه بر کشتی گرفتن و مربیگری سال ها دبیر ورزش دبیرستان های تهران بود و همچنین در دانشگاه ملی و دانش سرای عالی تربیت بدنی طی سال های 1329 تا 1347 به تدریس کشتی پرداخت و در چند رقابت بین المللی همچون بازی های آسیایی 1974 تهران سرپرست تیم های مختلف ورزشی بود .

وی همچنین عضو هیات رئیسه نخستین فدراسیون کشتی ایران در فروردین ماه سال 1328 بود و علاوه بر آن دو کتاب رموز کشتی در سال 1324 و فنون کشتی بصورت مصور در سال 1326 را تالیف کرد که این کتاب 5 بار تجدید چاپ شد ، اما آنچه نام استاد کیومرث ابوالملوکی را در کشتی ایران زنده و جاوید کرده است قضاوت و داوری بوده است، ابوالملوکی بنا به نقل قولی در سال 1949 میلادی نخستین داور بین المللی کشتی ایران بوده است.

استاد ابوالملوکی در رقابت های جهانی 1951 هلسینکی فنلاند و رقابت های المپیک 1956 ملبورن به همراه مهدی نیکخو و در رقابت های المپیک 1960 رم به همراه امیر حمیدی و نیکخو قضاوت کرد و در چند رویداد داخلی حساس نیز همانند دیدار دوستانه تیم های کشتی باشگاه نیرو راستی با تیم ایتالیا در سال 1329 در تهران به همراه نیکخو ، یعقوب لطیفی و بیات انتخابی المپیک 1956 ملبورن به همراه مجتبوی ، نیکخو و سعدیان و در رقابت های انتخابی تیم ملی کشتی آزاد در سال 1337 در سالن پارک شهر سابق به همراه استاد بلور که در آن زمان استاد بلور دیدار حساس توفیق جهانبخت و امامعلی حبیبی را سوت زد نیز داوری کرد .

لازم به یادآوری است که استاد ابوالملوکی طی سال های 1354 تا 1358 شهردار دهکده المپیک بود و پس از آن تنها به سرزدن به سالنهای کشتی و گاهی تدریس قضاوت اکتفا کرده است.

باعث تاسف است که استاد سال های پایانی عمر پربرکتش همراه با همسر خود در تنهایی مطلق به سر برد و به جز تعداد معدودی از جامعه ورزش به ویژه کشتی سراغی از وی نگرفتند، هر چند وی تا آخرین روز و ساعت زندگی ، هرگز دست نیاز حتی در حد مهرورزی  به سوی کسی از جمله مسوولان ورزش و کشتی دراز نکرد ، روحش شاد و یادش گرامی .

پایگاه خبری اخبار کشتی ایران درگذشت این استاد و پیشکسوت فراموش نشدنی کشتی ایران را به خانواده محترم آن مرحوم و جامعه بزرگ ورزش و کشتی تسلیت می گوید.

استاد کیومرث ابوالملوکی, کشتی , داوری کشتی , پایگاه خبری اخبار کشتی ایران

 

 

اشتراک گذاری